Święto Świętych Archaniołów

Autor: · Zostaw komentarz 

sculpture-2367720_1920Przełom września i października to w Kościele czas szczególnej pamięci o Aniołach i Archaniołach – dobrych duchach, stworzonych przez Boga z miłości i do miłości. Ich powołaniem jest nieustanne wielbienie Boga, którego oglądają „twarzą w Twarz”, a także spieszenie z pomocą ludziom i pełnienie innych, „specjalnych” misji, które Bóg im zleca.

Czytaj dalszą część wpisu

Dzień Ojca

Autor: · Zostaw komentarz 

father-daughter-1476167_1920„Skoro Bóg jest moim Ojcem który nie przemija, to ja też trwam, jestem i będę. Każdy ojciec ma tak być dla swojego dziecka. Nie wolno mu zdezerterować”. o. Augustyn Pelanowski

To niesamowite jak bardzo Pan Bóg skraca dystans pozwalając nam mówić do siebie Ojcze, Tatusiu. Zapewne wie doskonale, że wielu mężczyzn przeżywa dziś kryzys ojcostwa. Dlatego zaprasza nas do relacji mówiąc: chcesz być ojcem NA PRAWDĘ? To zegnij przede mną kolana i rozpocznij przyspieszony kurs stawania się PRAWDZIWYM OJCEM, jakim Ja jestem względem każdego z Was.

Czytaj dalszą część wpisu

List Arcybiskupa Metropolity Tadeusza Wojdy do kapłanów i wiernych archidiecezji

Autor: · Zostaw komentarz 

Abp Tadeusz Wojda1Czcigodni Bracia Kapłani, Drodzy Parafianie!

Nazajutrz po moich święceniach i ingresie do Archikatedry Białostockiej, jako nowy ordynariusz tejże Archidiecezji, pragnę skierować do całej Wspólnoty archidiecezjalnej słowo wdzięczności za życzliwość i wsparcie duchowe, jakiego doznałem od pierwszych chwil mojego pobytu na Ziemi Białostockiej.

Czytaj dalszą część wpisu

Żeby móc dawać, trzeba brać ze źródła

Autor: · Zostaw komentarz 

artykul_88_fotoRekolekcje – nieżyciowe wymaganie, czy życiowa szansa?

Pośpiech, nawał obowiązków, kontaktów, spotkań; kalendarz nie mieści spraw, które trzeba natychmiast załatwić, a wszystkie są „na wczoraj” lub „przedwczoraj”. Praca, w której za coraz mniejsze pieniądze wymagają coraz więcej zaangażowania i dyspozycyjności. Coroczne podchody o urlop – już nawet nie o jak najdogodniejszy termin, lecz o to, by go w ogóle dostać. Ciągle to samo: troska, żeby związać koniec z końcem, zapewnić rodzinie już nawet nie luksus, lecz tylko to, co niezbędne do życia. Trudne czasy. „Gorzej niż za komuny” – mówią niektórzy, obdarzeni gorszą pamięcią.

Czytaj dalszą część wpisu

Na 3 dzień po 3 Królach

Autor: · Zostaw komentarz 

dkoplatek-40Jak co roku dostałem papierową koronę w charakterystyczne orientalne wzorki (może kiedyś dzieci przyniosą korony Króla Bolesława, Władysława i Jana – bardzo by się przydały także na inne święta w ciągu roku – ale to tak na marginesie) i włożyłem ją na głowę. Dzieci też, więc zrobiło się bardzo podniośle – w jakimś sensie, oczywiście. W tym roku „królewskie” myśli instynktownie wchodziły o jeden szczebel wyżej. Wszystko za sprawą ogłoszenia Jezusa Panem i Królem w rodzinach, w parafiach, w Polsce.

Czytaj dalszą część wpisu

Rodzinne przeżywanie adwentu

Autor: · Zostaw komentarz 

SONY DSC

Adwent ma dokładnie tyle tygodni ile nasza rodzina dzieci. Są małe więc gdyby je ustawić wg wzrostu to przypominałyby świece różnej wysokości, jakie od paru lat można zakupić  właśnie specjalnie na Adwent.

Czytaj dalszą część wpisu

Adwent

Autor: · Zostaw komentarz 

advent-wreath-558410_1920Rozpoczynamy kolejny w naszym życiu Adwent – oczekiwanie. Nie tylko na Boże Narodzenie, ale także na powtórne przyjście Pana. Może ktoś powie: święta przyjdą w tym roku jak zwykle, 25 grudnia, potrwają od dwóch do trzech dni, w porywach do pięciu. A Paruzji jak nie było tak nie ma. Ot i cały Adwent.

Jednak aby dobrze zrozumieć o co w Adwencie chodzi, warto przyjrzeć się trzem rzeczywistościom, o których mówi Słowo Boże I Niedzieli Adwentu.

Czytaj dalszą część wpisu