Kościoły w Białymstoku – poznaj te najpiękniejsze

Posted by · Leave a Comment 

Białystok to miasto położone na Nizinie Północno – podlaskiej. To również stolica województwa podlaskiego i siedziba władz ziemskiego powiatu białostockiego. W rankingu miast powiatowych, zajmuje drugie miejsce pod względem gęstości zaludnienia. Zwraca uwagę nie tylko turystów, ale i mieszkańców. Na swojej liście posiada wiele pięknych i zabytkowych kościołów. Oto te, które uważane są za najbardziej spektakularne kościoły w Białymstoku.

Najpiękniejsze Kościoły w Białymstoku:

  • Kościół św. Andrzeja Boboli w Białymstoku – jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym i wchodzi w skład Dekanatu Białostockiego – Starosielce. Budowę zainicjował ks. Antoni Lewosz, a projekt wykonał architekt Oskar Sosnowski. Niestety podczas II wojny światowej prace przerwano. Choć udało się wybudować już mury, to zostały one zdewastowane przez Niemców, a materiały skradzione. Świątynię poświęcono 21 września 2008 roku.
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białymstoku to kościół rzymskokatolicki przy ul. Romualda Traugutta 25 w Białymstoku. Początkowo część kościoła była kompleksem koszarowym 64 Kazańskiego Pułku Piechoty i wzniesiono go po 1888 roku. Była to cerkiew prawosławna w stylu neobizantyjskim, zamieniona po I wojnie światowej na wojskowy Kościół rzymskokatolicki. Od 1973 roku jest świątynią parafialną.
  • Kościół Chrystusa Zbawiciela w Białymstoku ulokowany jest na terenie Cmentarza Farny w Białymstoku na ulicy Raginisa 8. Wzniesiono go w latach 1887-1890, za sprawą dziekana białostockiego księdza Wilhelma Szwarca. Od 2013 roku był tymczasową siedzibą i ośrodkiem dla Parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.
  • Kościół Niepokalanego Serca Maryi i Matki Bożej Ostrobramskiej w Białymstoku to jednocześnie rzymskokatolicki kościół parafialny. Wcześniej, w tym samym miejscu stała cerkiew unicka pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i proroka Eliasza wzniesiona w 1727 roku. Aktualnie mieści się przy ulicy księdza Stanisława Suchowolca. Wzniesiono go w 1947 roku z inicjatywy księdza proboszcza Antoniego Lewosza.
  • Bazylika św. Rocha w Białymstoku ulokowana jest na przepięknym wzgórzu św. Rocha w Białymstoku w miejscu, w którym w przeszłości stała kaplica św. Rocha i cmentarz katolicki sięgający 1839 roku. Zaczęto go wznosić w 1927 roku. Mimo II wojny światowej, ostatecznie zakończono prace budowlane po 1945 roku. Kościół ma styl modernistyczno-ekspresjonistyczny.
  • Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku to w gruncie rzeczy zespół świątynny w Białymstoku i składa się z dwóch budynków kościelnych, złączonych ze sobą. Jeden pochodzi z początku XVII wieku, a drugi z początku XX wieku.

About Redakcja

Comments

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

You must be logged in to post a comment.