Samobójstwo – skąd się biorą ludzkie dramaty? Zagrożenia duchowe, których warto unikać

Posted by · 1 Comment 

Społeczeństwa XXI wieku stanęły nad przepaścią upadku moralnego. Jednym z jego przejawów jest przyzwolenie na zadawanie śmierci sobie i innym. Aborcja, eutanazja czy akty samobójcze to działania, które próbuje się usprawiedliwiać wbrew prawu do życia. Zaprzeczenie pochodzenia życia od samego Boga prowadzi na manowce uznania prawa człowieka do odbierania życia sobie i innym oraz popadnięcia w niewolę grzechu.

Samobójstwo to plaga społeczna, która w ostatnich latach dotyka szczególnie młodych ludzi.

Samobójstwo a nauczanie Kościoła

– Nie ma sensu powtarzać, że żyjemy w naprawdę trudnych i bezbożnych czasach, bo wszyscy o tym wiemy. Jednym ze znaków współczesnego odejścia człowieka od Boga jest niewątpliwie wzrastająca ciągle liczba samobójstw. Jest to jeszcze jeden, obok aborcji i eutanazji, przejaw pogardy dla życia. Ktoś może powiedzieć, że to bardzo trudne słowa w czasach, kiedy przyznaje się powszechnie człowiekowi prawo do decydowania o życiu i jego zakończeniu. Tymczasem według powszechnej i tradycyjnej nauki Kościoła jest to grzech śmiertelny, który sprowadza zamiast wiecznego spokoju karę wiecznego potępienia. Człowiek skazuje się na potępienie wieczne, jeżeli popełnia grzech samobójstwa z pełną świadomością i wolną wolą. Nikt nie dawał życia sam sobie i nikt nie ma prawa go sobie sam odbierać – pisał na łamach wydawanego przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi z Krakowa „Przymierza z Maryją” ksiądz Adam Martyna.

W jego niezwykle wartościowym tekście jasno zostało wyjaśnione chrześcijańskie rozumienie ochrony życia i wynikające z niego traktowanie samobójstwa jako grzechu. Jak trafnie podkreśla ksiądz Martyna, to co dzieje się między człowiekiem a Bogiem w ostatnich chwilach życia jest dla nas nieznane i dlatego z naszej ziemskiej perspektywy nie możemy stwierdzać, że samobójca trafia do piekła. W cytowanym powyżej artykule w „Przymierzu z Maryją” duchowny pisze:

Tutaj chciałbym znowu uspokoić tych, którzy martwią się o los krewnych i przyjaciół, którzy zakończyli swoje życie, popełniając samobójstwo. Nikt nie może powiedzieć o konkretnej zmarłej osobie, że jest w piekle. Nikt nie ma takiej wiedzy. Może być tak, że człowiekowi w ostatnich sekundach życia, kiedy już gaśnie świadomość, Bóg miłosierny daje łaskę żalu i te ostatnie sekundy zdecydują, że człowiek uniknie potępienia, wzbudzi żal za grzechy i po czyśćcowej pokucie osiągnie zbawienie. Tak więc to, co się dzieje w ostatnim momencie życia, jest tajemnicą między człowiekiem a Bogiem. Nie poznamy jej, aż do czasu naszego przejścia do wieczności.

Jako katolicy możemy za to wiedzieć na pewno, jaką powinniśmy odgrywać rolę w walce o zachowanie każdego życia – niezależnie czy jest to życie dziecka w łonie matki, osoby w podeszłym wieku czy też chorego. Aborcja i eutanazja to dwie strony tego samego medalu, wykutego przez diabelskie ideologie.

Statystyki samobójstw w Polsce. Próby samobójcze – przyczyny

Dzisiaj, w świecie pełnym złych podpowiedzi i fałszywych recept, zderzamy się z narastającym problemem samobójstw wśród ludzi młodych. Ich źródła wskazane zostały w opublikowanym w styczniu tego roku na portalu SKCh im. Ks. Piotra Skargi artykule pt. „Fala samobójstw wśród młodzieży. Policyjne statystyki szokują”. Czytamy tam m.in.:

1 339. Dokładnie tyle prób samobójczych odnotowano w Polsce w 2021 wśród niepełnoletnich. Oznacza to wzrost o ponad jedną trzecią w porównaniu do poprzedniego roku. Rękę na własne życie podnosiły nawet dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Zdaniem dr. Aleksandry Lewandowskiej, ordynator oddziału psychiatrii w łódzkim szpitalu psychiatrycznym, to wynik kryzysu relacji rodzinnych i rówieśniczych. Nie bez znaczenia pozostaje pandemia, pogłębiająca problemy psychiczne młodzieży.

Są to suche statystyki, z którymi nie powinno się dyskutować. Obrazują one skalę niebezpieczeństwa, jakie stanowi samobójstwo dla młodego pokolenia. Wiedząc, jak ważne dla równowagi psychicznej młodego człowieka jest zadbanie o jego sferę duchową, ciepło rodzinne i zbudowanie właściwej hierarchii wartości, powinniśmy wspierać osoby przeżywające kryzysy psychiczne i ukazywać im prawdę o świecie stworzonym przez Pana Boga.

Nie jest łatwo dawać dobry wzór. To wymaga pracy nad samym sobą, poprawienia relacji z innymi oraz takiego oddziaływania, które młodej osobie pozwoli naszą pozytywną zmianę dostrzec. Ale warto ten trud podjąć. Trud, a przy okazji obowiązek każdego chrześcijanina, konieczny do wypełniania w doczesnym świecie. Mówimy bowiem o rzeczywistości pełnej moralnych pułapek i fałszywych rozwiązań, prowadzących wprost do grzechu zaprzeczenia Boskiego pochodzenia daru życia.

About Redakcja

Comments

Leave a Comment

One Response to “Samobójstwo – skąd się biorą ludzkie dramaty? Zagrożenia duchowe, których warto unikać”

Trackbacks

Check out what others are saying about this post...


Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

You must be logged in to post a comment.